قصد داریم تا مزیت های کتاب الکترونیکی نسبت به کتاب فیزیکی را برایتان بگوییم .

1- کتاب‌های الکترونیک همه جا هستند و همه جا می‌توانید از آنها استفاده کنید

زمانیکه قصد دارید به جایی بروید که کتاب هایتان همراهتان نیست، کتاب های الکترونیک به کمک شما می آیند. این کتاب ها، همیشه همراه شما هستند و نیازی نیست کتاب را همراه خودتان حمل نمایید. حتی برای تهیه یک کتاب جدید، نیازی نیست به کتابخانه مراجعه کرده و کتاب را خریداری کنید؛ بلکه با خرید آنلاین می توانید به سرعت به آن دسترسی پیدا کرده و از طریق تلفن همراه یا کامپیوتر شخصی، آن را مطالعه کنید. در هر جایی هم که هستید، می توانید شروع به مطالعه کنید و از فرصت هایی که دارید، استفاده ببرید.

2- حمل کتاب‌های الکترونیک راحت است

کتاب های چاپ ­شده، معمولاً وزن زیادی دارند و حمل آنها دشوار می باشد. در حالیکه کتاب های الکترونیکی وزنی ندارند. شما می توانید در تلفن همراه تان ، کتابخانه بزرگی از نسخه‌های دیجیتالی کتاب‌ها تهیه کرده و در هر زمان و مکانی به آنها دسترسی داشته باشید.

3. بابت تاخیر در تحویل دادن کتاب به کتابخانه، جریمه نمی‌شوید

اگر نسخه های چاپ شده یک کتاب را دیرتر از موعد مقرر به کتابخانه برگردانید، به ازای هر ساعت یا هر روز جریمه خواهید شد. تنها اتفاقی که در صورت عدم رعایت مقررات ممکن است رخ دهد این است که سطح دسترسی یا وضعیت ثبت‌نام‌تان دچار تغییر می‌شود.

4. امکان ترجمه یک واژه، تنها با یک کلیک

در کتاب فیزیکی، اگر کتابی بخوانید که معنای واژه های آن را ندانید، باید کتاب را کنار گذاشته و به واژه‌نامه (دیکشنری) مراجعه کنید تا معنای آن را پیدا نمایید. اما در طرف مقابل، کتاب های الکترونیکی کار را راحت کرده اند. به راحتی می توانید یک دیکشنری آنلاین بر روی تلفن هوشمندتان نصب کرده و تنها با یک کلیک، معنای آن را از دیکشنری پیدا کنید. این دیکشنری‌ ها معمولاً در جایی از برنامه قرار دارند که مزاحمتی برای خواندن کتاب ایجاد نمی کند.

5. با ابزارهای مختلف، شکل و نوع فونت کتاب را تغییر دهید

امروز ابزارهای مختلفی برای تغییر فونت، رنگ و استایل نوشته ها طراحی شد اند. اگر در حین خواندن کتاب الکترونیک از تلفن همراه هوشمند استفاده کنید، به راحتی می توانید این تنظیمات را تغییر داده و محتوای کتاب را به شکلی که دوست دارید، مطالعه کنید.

6. با محیط زیست ارتباط بهتری برقرار کنید

یکی از ویژگی های مثبت کتاب های الکترونیک نسبت به کتاب های چاپ ­شده این است که برای انتشار آن به کاغذ نیاز نیست و بطور کلی به منابع کمتری نیاز دارد در واقع درختی به خاطر تولید آن قطع نمی شود و به جنگل ها آسیبی وارد نمی شود. بسیاری از مشتاقان کتاب های چاپ­ شده، طی سال‌های اخیر بیشتر کتاب هایشان را بصورت دیجیتالی خریداری می کنند تا حداقل به حفظ محیط زیست کمک کرده باشند.

7. در محیط تاریک هم می‌توانید کتاب بخوانید

به لطف تکنولوژی، به راحتی می توانید با کمک نور تلفن همراه یا کامپیوترتان، در تاریکی کتاب الکترونیکی بخوانید. بسیاری از گوشی های هوشمند تنظیمات Dark mode دارند و این به خوانندگان کتاب در تاریکی کمک می کند تا با راحتی بیشتری به مطالعه بپردازند.

8. نسخه‌های الکترونیکی کتاب‌های جدید را ارزان‌تربخرید

نسخه الکترونیکی کتابهای جدید، معمولاً همزمان با نسخه چاپ­ شده منتشر می شوند و شما با قیمت های کمتری می توانید آنها را خریداری کنید. همچنین شما هزینه ای بابت ارسال کتاب پرداخت نمی کنید.

9. محتوای کتاب‌های دیجیتالی، راحت‌تر به روز رسانی می‌شوند

کتاب های فیزیکی معمولاً ویرایش های زیادی دارند. بسیاری از این ویرایش ها ممکن است پس از تیراژ بالای یک کتاب رخ دهد. مسلماً انجام این ویراست و چاپ مجدد آن، هزینه های زیادی در پی دارد اما در صورت نیاز به ویرایش کتاب های الکترونیکی، با هزینه های بسیار کمتری این کار انجام می گیرد.

10. کتاب‌های دیجیتالی، ارتباط بهتری با تکنولوژی برقرار می‌کنند

بطور کلی خوانندگان کتاب های الکترونیکی ارتباط بهتری با تکنولوژی برقرار می کنند. برای مثال اگر قسمتی از محتوای کتاب برایتان جای سوال باقی گذاشت، با کپی کردن متن آن در گوگل و جستجو در اینترنت، به راحتی می توانید در مورد آن اطلاعات بیشتری کسب کنید؛ یا اینکه اگر نکته ای در داخل متن کتاب توجه شما را جلب کرد، به سادگی می توانید آن قسمت را هایلات کرده و مجدداً آنها را مرور کنید.